NIJZ svetuje, kako ravnati ob vročinskem valu

Nacionalni inštitut za javno zdravje opozarja, da vročina lahko močno vpliva na zdravje, predvsem pri ranljivejših skupinah. Z upoštevanjem preprostih napotkov lahko zmanjšamo tveganje za zdravstvene težave in si olajšamo bivanje v obdobjih visokih temperatur, ki so vse pogostejša zaradi podnebnih sprememb.

NIJZ svetuje, kako ravnati ob vročinskem valu

Najbolj ogroženi so starejši, otroci, nosečnice, bolniki s kroničnimi obolenji, duševnimi težavami ali slabšo gibljivostjo, pa tudi socialno ogroženi, brezdomci in prebivalci neustreznih stanovanjskih razmer. Posebej izpostavljeni so tudi ljudje, ki delajo na prostem, športniki, popotniki in prebivalci mest, kjer učinek toplotnega otoka dodatno zvišuje temperature.

Vročina lahko povzroča dehidracijo, izpuščaje, vročinske krče, izčrpanost, omedlevico, vročinsko kap in poslabšanje kroničnih bolezni. Te težave preprečimo z zmanjšanjem telesne obremenitve, izogibanjem soncu, zadrževanjem v senci ali hladnejših prostorih, lahkotno prehrano in pitjem dovolj tekočine.

NIJZ svetuje, naj fizične dejavnosti opravljamo zjutraj ali zvečer, nosimo lahka in svetla oblačila, poskrbimo za zaščito pred soncem z očali, pokrivali in kremo z zaščitnim faktorjem vsaj 30, ter redno preverjamo vremenska opozorila. Nikogar ne puščamo v zaprtem vozilu. V primeru znakov pregretja takoj poiščemo pomoč in osebo hladimo v senci, nezavestnemu ne dajemo tekočine.

Posebna skrb velja tudi hrani in zdravilom – slednja moramo hraniti v skladu z navodili proizvajalca. Uživamo le varno hrano in pazimo na njeno shranjevanje.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.